Početna strana > Hronika > Marko Đurić: U nastavku pregovora biće reči o statusu i imovini SPC i procentu Srba u prištinskim institucijama
Hronika

Marko Đurić: U nastavku pregovora biće reči o statusu i imovini SPC i procentu Srba u prištinskim institucijama

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. oktobar 2015.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za KiM Marko Đurić rekao je da bi na dnevnom redu tokom naredne runde dijaloga trebalo da se, između ostalih, nađu status i imovina SPC, učešće Srba u prištinskim institucijama u garantovanom procentu, aviolinija Beograd - Priština.

"Mi smo u kontaktu sa predstavnicima EU već kandidovali teme o kojima smo zainteresovani da razgovaramo u nastavku proseca normalizacije odnosa Beograda i Prištine", rekao je Đurić za "Danas" na pitanje šta će biti na dnevnom redu u nastavku političkih pregovora 13. oktobra.

"Neke od tema su status i imovina SPC, obezbeđivanje učešća Srba u prištinskim institucijama u garantovanom procentu, uspostavljanje aviolinije Beograd-Priština, kao i pitanje imovine generalno", rekao je on.

"Očekujem da sledeće nedelje, pored tih tema, premijeri sa Federikom Mogerini razgovaraju i o dinamici primene do sada postignutih dogovora. Za nas razgovori u Briselu nemaju alternativu, osim ako zamrzavanje procesa ili destabilizaciju u regionu neko ne doživljava kao alternativu", kaže on.

Zamoljen da prokomentariše stav Ministarstva odbrane da "postojanje oružanih snaga Kosova, što se tiče samo operativnih sposobnosti, ne predstavlja realnu pretnju po Srbiju", Đurić kaže da se Kancelarija za KiM ne upušta u bezbednosne procene, niti druge analize koje su u delokrugu drugih državnih organa, ali je sigurno da su Vlada Srbije i resorna ministarstva u stalnom angažmanu na zaštiti nasih nacionalnih interesa.

"Politički stav Vlade Srbije o vojnom prisustvu na KiM je principijelan i zasniva se na onome što je sadržano u Rezoluciji 1244 SBUN i Kumanovskom sporazumu koji ne predviđaju mogućnost postojanje nekakve vojske Kosova", rekao je Đurić.

Đurić je negirao tvrdnje prištinskih zvaničnika da su se Beograd i Priština usaglasili u Briselu da ZSO neće biti pre nego što se ugase sve "paralelne srpske institucije".

"Svesno se licitira rokovima za izradu statuta ZSO, iako i u samom dokumentu eksplicitno piše, a i međunarodni zvaničnici poput Mekalistera jasno su stavili do znanja da statut mora da bude završen do 25. decembra - najkasnije četiri meseca od potpisivanja sporazuma", kaže on.

(Tanjug-Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner